Jestem z Narcyzem?

Osoby narcystyczne szukają potwierdzenia własnej wartości przez otoczenie.
Przesadnie zajęte sobą źle reagują na krytykę. Ich uwaga skierowana jest na zewnątrz.
Sława, bogactwo, uroda są wyznacznikiem ich wartości. Żyją złudzeniami snując fantazje na temat własnej sprawczości i kreatywności.
Mają tendencje do osądzania innych.
Tak naprawdę w każdym narcyzie kryje się zakłopotane i zawstydzone dziecko mające poczucie niższości i wewnętrzny strach.


Emocje jakie towarzyszą osobom narcystycznym to wstyd i zawiść.


Wstyd ma tu wielką siłę i może być mylony z poczuciem winy, co narcyz ocenia jako brak empatii.
Jeśli narcyz porównuje się z innymi i myśli, że jest gorszy i w każdej chwili jego braki mogą ujrzeć światło dzienne to będzie zazdrosny i zawistny w stosunku do tych osób.
Widać to bardzo wyraźnie w relacjach z najbliższymi. Będzie potępiać i krytykować wszystko co chciałby mieć a nie może.

Narcyz w swoim codziennym życiu do przetrwania potrzebuje idealizacji i dewaluacji.
Z jednej strony będzie tworzył rankingi np. najlepszego lekarza, najfajniejszej szkoły, które znacznie odbiegają od realnego obrazu rzeczywistości. Z drugiej strony często to perfekcjoniści, którzy próbują dorównać nierealnym ideałom. Jeśli poczują, że im dorównały mają poczucie wielkości, a jeśli nie popadają w depresje.

Związek z narcyzem

On- Narcyz
Ona- Kopciuszek

Jedno potrzebuje drugiego.

Narcyz tak wychowany przez rodziców, że trzeba być idealnym, bo na miłość trzeba zasłużyć. Nawet jak już był bliski ideału rodzice wciąż nie dawali mu miłości. Gdy dorósł zaczął szukać kobiety, która będzie potwierdzać jego niskie poczucie wartości.

Kopciuszek wychowany w domu, który utwierdzał w przekonaniu, że sobie w życiu nie poradzi. Zawsze w gotowości do poświęcania się i niesienia pomocy innym. W życiu dorosłym kocha za bardzo, bo musi czuć się potrzebną. Za wszelką cenę walczy o uwagę zgadzając się na poniżanie i krzywdzenie. Dostaje tego więcej i więcej. Do tego ten paniczny lęk przed opuszczeniem.

Początkowo oboje zaspokajają swoje potrzeby. Z czasem jednak zdają sobie sprawę, że to co ich łączy to rodzaj gry, w którą oboje grają.

Jak widzisz, związek z narcyzem nie należy do najłatwiejszych.


Co zrobić, żeby nie zwariować ?  🙂

1. Nie pozwól sobą manipulować.

Manipulacja jest podstawowym narzędziem w rękach narcyza. Jeśli widzisz,że kłamie, nawet jeśli nie musi lub potrafi wmówić Ci,że do niczego się nie nadajesz, nic nie musisz, jesteś głupia, wszystko przez Ciebie zauważ to. Zastanów się czy to co mówi jest prawdą. Jeśli poczujesz, że nie, przestań wchodzić w toksyczną dyskusję. 

2. Nie pozwól się wpędzić w poczucie winy.

Nie pozwalaj na rozwinięcie się kłótni. Gdy narcyz mówi, a Ty czujesz, że narasta w Tobie poczucie winy pomyśl czy jest ono uzasadnione. Jeśli nie powiedz o tym i zakończ rozmowę.

3. Pracuj nad sobą.

Od tego jak wysokie masz poczucie własnej wartości zależy jakie przyjmiesz postawy w tej relacji. Narcyz będzie próbował Cię zdominować i podporządkować sobie. Nie pozwól na to. Pracuj nad sobą każdego dnia, doceniaj siebie i wzmacniaj swoje poczucie wartości. 

4. Szukaj wspierających osób.

Znajdź w swoim otoczeniu osoby, z którymi możesz podzielić się swoimi przemyśleniami. Powinny to być osoby, które okazują Ci akceptację i wsparcie. 

5. Wyłącz “guzik ratownika”.

Twoją rolą nie jest ratowanie partnera. Każdy może uratować siebie. Czym prędzej sobie to uświadomisz tym lepiej.

6. Skorzystajcie z terapii.

Skorzystajcie z terapii. Zaproponuj to partnerowi. Najprawdopodobniej uzna, że nie potrzebuje, bo nie widzi potrzeby. Bądź stanowcza. Praca nad związkiem dotyczy obu stron i tylko od zaangażowania i wytrwałości obojga zależy czy wyjdziecie poza obecne schematy i stworzycie satysfakcjonującą relację.